Hösten rusar förbi, och det milda vädret till trots är december snart här och julen närmar sig. Vi sjunger in advent i Ersta kyrka och bjuder in till en stämningsfull kvällskonsert 27 november.
December fyller vi sedan med julmusik tillsammans med Tommy Körberg. Innan vi helhjärtat ägnar oss åt julmusik deltar vi i festivalen ”Framtidens musik” som arrangeras av Lilla Akademien. I år i deras alldeles nybyggda konsertsal som bara den är väl värd ett besök. Den 19 november är vi med på ett hörn.
Konsertåret 2023 startar vi genom att bjuda in till vinterkonsert den 13–14 februari. Vi kan också avslöja att vi kommer avsluta vårterminen med att medverka i en konsertant version av Naumanns opera Gustaf Wasa i Konserthuset i juni.
Välkomna!