Vill du sjunga i ett nytt sammanhang till våren? Till vårterminen 2026 söker vi nya sångare i följande stämmor:
✨ Sopran 1 och 2
✨ Alt 2
✨ Bas 2
Våren 2026 ägnar vi oss åt musik av bland andra Nyström, Stravinskij, Victoria, Schönberg och Boulanger. Till hösten 2026 är vi inbjunda till turné i Tyskland, med bland annat konserter i Thomaskirche i Leipzig, och konserter i Halle och Berlin.
Hur vi arbetar
Fasta medlemmar förväntas delta i verksamheten fullt ut. För att konserter och framträdanden ska hålla den kvalitet som är körens signum förutsätts god notläsningsförmåga, bra gehör och möjlighet till självstudier. Ordinarie repetitioner sker på torsdagkvällar kl 18.30-21.30 i centrala Stockholm. Utöver det tillkommer någon rephelg per termin, samt förstås konserterna.
Provet
Provsjungningen tar ungefär 15 minuter och då får du träffa vår dirigent och konstnärlige ledare, samt stämledarna. Du kommer att få göra ett a vista-prov, ett gehörsprov och ett ensembleprov. Utöver detta framför du ett kortare solostycke som du väljer själv.
Du är också välkommen att vara med på en öppen repetition efter överenskommelse.
Vill du boka en provsjungning eller få mer information så fyll i formuläret här.
Vi ser fram emot din ansökan!















































